ظروف روحی در فر

پخت کیک با قابلمه روحی در فر

ظروف روحی در فر ، تنوع بالای ظروف در بازار و اطلاعات ضد و نقیض موجود باعث سردرگمی برای انتخاب محصول مناسب می شوند. امروزه از طروف با جنس های مختلف برای پخت و پز استفاده می کنند. این ظروف با توجه به میزان حرارتی که شعله گاز ایجاد می کند،

مورد استفاده قرار می گیرند. ظروف قابل استفاده در فر برقی برای پخت کیک و غذا نیز باید به گونه ای باشند که در اثر حرارت موجود در محفظه فر آسیب نبینند. قطعا ظروف کاربردی برای این دو نوع حرارت با توجه به میزان آن ها کاملا متفاوت است. در این مقاله با ظروف روحی در فر آشنا می شویم.


ظروف مناسب برای فر


باید گفت ظروفی که برای قرار دادن داخل فر برقی به کار برده می شوند را نمی توان بر روی شعله مستقیم گاز قرار داد. عکس این مسئله نیز صادق است. این موضوع، به این معنی است که نمی توان هر ظرفی را درون محفظه فر برقی قرار داد. بلکه فقط تعداد محدودی از ظروف را می توان جهت استفاده داخل فر برقی به کار برد. این ظرف ها باید دارای مقاومت بالایی باشند تا بتوانند در مقابل حرارت درون فر آسیب نبینند. برای اینکه بفهمید بشقاب، قابلمه، فنجان یا کاسه شما از نظر اجاق گاز ایمن نیست، باید زیر آن به دنبال نماد مخصوص ایمنی در فر باشید.

چند نمونه از انواع موادی که در فر ایمن هستند:


• فلزاتی مانند فولاد ضد زنگ و چدن (از وسایل دارای قطعات غیر فلزی مانند دستگیره های چوبی یا پلاستیکی خودداری کنید)
• سرامیک ها معمولاً برای استفاده در فر مناسب هستند. از صفحات تزئین شده با طرح چسب استفاده نکنید. اگر سرامیک ها لعاب دارند، مطمئن شوید که آنها برای استفاده در فر ساخته شده اند.
• از لیوان مناسب استفاده کنید.
• سیلیکون با کیفیت مواد غذایی برای پختن، بسیار مناسب است و تقریباً غیرقابل تخریب است. (مگر اینکه آن را ببرید)
به طور معمول موارد زیر نباید در اجاق گاز استفاده شوند:
• برخی از پلاستیک ها ممکن است در برابر گرما مقاومت کنند، اما شناسایی آنها دشوار است. قبل از قرار دادن پلاستیک در اجاق گاز، با سازنده مشورت کنید.
• از چوب در اجاق استفاده نکنید. احتمالاً تار خواهد شد. در صورت چسباندن، احتمالاً در امتداد خطوط چسب شکاف ایجاد می شود.


ظروف روحی در فر


ظروف روحی کاملا سبک بوده و رسانایی خوبی در مقابل گرما دارند. به علت نداشتن پوشش در تماس با مواد غذایی وارد واکنش می شوند. از همین رو کارشناسان معتقدند که عمر استفاده از ظروف روحی به پایان رسیده است.

علاوه بر وزن سبک و رسانایی این ظروف می توان به قیمت مناسب و مقاوم بودن این ظروف اشاره کرد. از این ظرف ها می توان بر روی اجاق گاز و درون فر استفاده نمود. به طور معمول استفاده از ظروف روحی در فر برقی مرسوم نیست و اکثرا ظروفی که برای قرار دادن در فر برقی مورد استفاده قرار می گیرند، از جنس پیرکس، چدنی و سرامیکی هستند. ناگفته نماند که این نوع ظرف ها نیز با سایر ظرف های عادی تفاوت هایی دارند.
اما به طور کلی می توان گفت استفاده از ظروف روحی در فر برقی به دلیل مقاومت آن در مقابل حرارت و سبک بودن آن امکان پذیر می باشد. بسیاری از افراد از ظروف روحی نیز استفاده می کنند.


پخت کیک در قابلمه روحی در فر


به طور معمول روش هایی برای تهیه کیک در قابلمه ها و ظرف های روحی بر روی گاز وجود دارد. بر این اساس می توان کیک را در قابلمه روحی در فر نیز درست کرد. اما به شرطی که تمام سطح آن چرب شده باشد تا در زمان بیرون آوردن و جدا کردن کیک از ظرف روحی دچار مشکل نشوید. قابلمه های روحی به علت برخورداری از قیمت مناسب و وزن سبک، برای پخت و پز مواد غذایی و کیک در فر، بسیار کاربرد دارند. همچنین مقاومت بالایی در برابر حرارت و گرمای بالا دارند. ظروف روحی رسانای بسیار خوبی برای گرما می باشند. عدم استفاده از پوشش در بدنه و ساختار این مدل ظروف آشپزخانه، مانع از واکنش مواد غذایی با متریال استفاده شده در این قابلمه ها می شود.
اگر از انواع ظروف روحی سنگین و ضخیم استفاده کنید که لایه اکسید محافظ دارند، اصطلاحا به این نوع ظروف روحی مخصوص فر، آنودایز شده، گفته می شود. انواع کیک‌ ها و نان‌ها، شیرینی ‌جات و بیسکویت، نان‌ های شیرینی مربایی (تارت) و خوراکی‌ های دیگری نظیر اینها، که معمولا زمان پختشان چندان طولانی نیست، انتخاب‌ هایی مناسب برای پخت در ظروف روحی می باشند. بهتر است کیک ‌ها و شیرینی ‌های میوه ‌ای را در ظرف ‌های نازک ‌تر روحی نپزید. در استفاده از این ظروف مخصوص فر که ظریف ‌تر و نازک‌ ترهستند یا لایه اکسید محافظ ندارند، باید کمی مراقب باشید. اگر زمان پخت در فر در این ظروف طولانی شود، احتمال سوختن یا خشک‌ شدن مواد غذایی یا حتی آسیب‌ دیدن ظرف وجود خواهد داشت.

پخت کیک در قابلمه روحی در فر
سخن آخر


در این مقاله با ظروف روحی در فر آشنا شدیم. از ظروف روحی بدلیل مقاومت بالایی که در برابر حرارت دارند، می توان در فر و گاز استفاده کرد. اما باید به ایمنی آنها دقت نمود. همچنین ظروف روحی، کاملا سبک بوده و رسانایی خوبی در برابر گرما دارند.


چاپ   ایمیل